Mida tähele panna ettevõtlusega alustades?
Tänapäeva kiiresti arenevas maailmas on ettevõtlusega alustamine muutunud lihtsamaks kui kunagi varem. Eestis on küllaltki kerge alustada oma unistuste äriga. Mida aga enne stardipaugu andmist tähele panna ja miks on esimestest sammudest alates äärmiselt oluline rahaasjadel silm peal hoida?
Eesti on tuntud kui väike, kuid innovaatiline riik, mis pakub ettevõtjatele unikaalseid eeliseid. Esiteks on Eestis ettevõtte asutamine suhteliselt lihtne ja kiire. Veebipõhine asutamisprotsess võimaldab ettevõtte registreerida vaid mõne tunniga ning bürokraatia on minimaalne.
Eesti asukoht on suurepärane, et laiendada oma äritegevust Euroopa turule. Siin on suurepärased logistilised ühendused, digitaalne infrastruktuur on üks maailma parimaid ning kõrge kvalifikatsiooniga tööjõud on üsna kergesti kättesaadav.
Ettevõtte loomine
Ettevõtlusega alustamiseks tuleb järgida mõningaid samme. Esimene ja olulisim samm on leida ärivõimalus või hea äriidee. See peaks olema midagi, millesse usute ja millel on potentsiaali rahuldada turul olevat nõudlust. Jalgratast leiutada pole mõtet, kuid mõnele murekohale vastuse leides võite saada endale suurel hulgal kliente.
Pärast äriidee kindlakstegemist on aeg valida õige ettevõtlusvorm: osaühing (OÜ), füüsilisest isikust ettevõtja (FIE), aktsiaselts (AS) või muu sobiv variant. Uurige erinevate ärivormide kohta: https://www.eesti.ee/et/ettevotlus/ettevotte-loomine/ettevotlusvormide-vordlus.
Järgmisena tuleks mõelda ettevõttele nimi ja see registreerida. Nime valimisel tuleks tähele panna, et see oleks meeldejääv ja sobiks teie tegevusvaldkonnaga. Lisaks olge kindlad, et samasuguse või sarnase nimega ettevõtet juba ei eksisteeri.
Lõpuks tuleb täita vajalikud dokumendid ja esitada need äriregistrile. Selle käigus määratakse kindlaks ettevõtte tegevusvaldkond, juhatuse liikmed, põhikiri jne. Kindlasti mõelge välja ka äriplaan ja turundusplaan, nii on selgem siht silme ees.
Rahaasjade olulisus
Ettevõtlusega alustamine on põnev ja innustav, kuid sellega kaasnevad ka teatud riskid. Üks suurimaid vigu, mida ettevõtjad võivad teha, on rahaasjade tähelepanuta jätmine. Finantsilise poole jälgimine peaks olema prioriteet juba esimestest päevadest alates.
Eelarve koostamine on esimene samm, mida tuleb teha. See aitab mõista, millised on teie kulud, milline on oodatav tulu ning kuidas saavutada kasumlikkus võimalikult kiiresti. Peamine on olla realistlik eelarve koostamisel ning arvestada ka võimalike ootamatute kuludega.
Ettevõtte raamatupidamise korraldamine on äärmiselt oluline. Kui te ei ole selles vallas ekspert, võiksite kaaluda professionaalse raamatupidaja palkamist. Korrektne raamatupidamine tagab, et olete alati kursis oma rahalise seisuga ning suudate õigel ajal täita kõik seadusest tulenevad nõuded.
Lisaks tuleks rahaasjadel silm peal hoida ka investeeringute puhul. Võib tekkida kiusatus kulutada suurem osa rahast kiire kasvu nimel, kuid mõistlik on olla ettevaatlik ja hinnata investeeringute riske ning potentsiaali.
Kui eelnevalt mainitud sammud on läbi mõeldud, siis tõenäoliselt edeneb ka Teie ettevõte hoogsalt.