Postitatud

Kuidas korraldada raamatupidamist? Raamatupidamise korraldamine

Kuidas korraldada raamatupidamist? Raamatupidamise korraldamine

Raamatupidamise korraldamine

On levinud müüt, et firmasse tööle palgatud raamatupidaja on kõige mõistlikum, ökonoomsem ja usaldusväärseim võimalus raamatupidamise korrashoidmiseks. Vaidleme vastu! Argumente, mis räägivad erinevate raamatupidamisteenuste tarbimise kasuks on palju. Toome välja neist olulisemad, millest võiks raamatupidaja valimisel lähtuda.

* Oma raamatupidaja – Analüüsi, millisel tasemel töökäsi tegelikult vajad. Raamatupidamisassistenti või raamatupidajat on mõtet palgata juhul, kui tegutsed jaemüügisektoris, kus on palju tehinguid, mis vajavad süstematiseerimist. Samas näieks kinnisvara või laenu- ja liisingusektoris, kus strateegial on tähtis roll ja tuleb palju planeerida, oleks mõistlik palgata hoopis finantsjuht ja pearaamatupidaja.

Tasub siiski meeles pidada, et palgatöötaja on alati kulukas, sest palka tuleb talle maksta ka siis, kui pole piisavalt tööd tema koormamiseks. Kui palgatud inimesel on finantsjuhi oskused, tuleb talle tasemekohast palka maksta ka assistenditöö eest.


* Ühemehefirma – Tavaliselt kipuvad teenuse osutajal sassi minema töö- ja eraelule kuluv aeg, sest ühemehefirmad tegutsevad enamasti kodukontoris. Nii pole haruldane erinevate aruannete ja oluliste toimingute hilinemine. Ühemehefirmadel ei ole midagi kaotada – jääb ühest kliendist ilma, läheb ja võtab naaberkontorist uue, vastutuse pool jääb siinkohal üsna nõrgaks. Reeglina pole ühemehefirma teenus ka odavam.


* Suure firma raamatupidaja, kes teeb töö kõrvalt – Tundub justkui oma ala tõeline proff, aga tal on sinu jaoks aega siis kui põhitööst üle jääb. Tegu on reeglina isikliku ajaga, mis varem või hiljem motivatsioonile pärssivalt mõjub. Lisaks puutub sellise profiiliga raamatupidaja reeglina oma töös kokku väga kindla spetsiifikaga, mis teda põhitöös saadab. Nii on ta kursis eelkõige kitsa valdkonna seadusandluse ja sellega seotud uudistega.


* Naine või tuttav teeb – arvatakse, et lähedast saab usaldada, aga tegelikult ei garanteeri seda miski. Eestis tähendab tuttavate ja sugulastega äri ajamine reeglina tüli, tark ärimees sõpra või tuttavat ei palka. Isikliku suhte puhul hakatakse võimalikele probleemidele tähelepanu pöörama liiga hilja.


* Raamatupidamisbüroo, kus on min 5 töötajat ja tööjaotus – palju erinevat kompetentsi on ühes ettevõttes koos, ülisuure tõenäosusega on sinu ettevõttega tegelev raamatupidaja sama valdkonnaga juba kokku puutunud. Büroosisene tööjaotus annab kokkuhoiu nii rahas kui ajas. Professionaalidega on kaetud neli erinevat raamatupidamises olulist taset: assistent, raamatupidaja, pearaamatupidaja ja finantsjuht.

Sama kompetentsi saamiseks peaks ettevõtja maksma sisuliselt nelja inimese palga või märkimisväärselt kõrget palka odavamalt tasustatud töölõikude eest finantsjuhi oskustega inimesele. Raamatupidamisbürood kasutades tuleb maksta ainult reaalselt tarbitud teenuse, aja ja tööhulga eest.

On levinud müüt, et firmasse tööle palgatud raamatupidaja on kõige mõistlikum, ökonoomsem ja usaldusväärseim võimalus raamatupidamise korrashoidmiseks. Vaidleme vastu! Argumente, mis räägivad erinevate raamatupidamisteenuste tarbimise kasuks on palju. Toome välja neist olulisemad, millest võiks raamatupidaja valimisel lähtuda. 

Oma raamatupidaja – Analüüsi, millisel tasemel töökäsi tegelikult vajad. Raamatupidamisassistenti või raamatupidajat on mõtet palgata juhul, kui tegutsed jaemüügisektoris, kus on palju tehinguid, mis vajavad süstematiseerimist. Samas näieks kinnisvara või laenu- ja liisingusektoris, kus strateegial on tähtis roll ja tuleb palju planeerida, oleks mõistlik palgata hoopis finantsjuht ja pearaamatupidaja. Tasub siiski meeles pidada, et palgatöötaja on alati kulukas, sest palka tuleb talle maksta ka siis, kui pole piisavalt tööd tema koormamiseks.

Kui palgatud inimesel on finantsjuhi oskused, tuleb talle tasemekohast palka maksta ka assistenditöö eest.

Ühemehefirma – Tavaliselt kipuvad teenuse osutajal sassi minema töö- ja eraelule kuluv aeg, sest ühemehefirmad tegutsevad enamasti kodukontoris. Nii pole haruldane erinevate aruannete ja oluliste toimingute hilinemine. Ühemehefirmadel ei ole midagi kaotada – jääb ühest kliendist ilma, läheb ja võtab naaberkontorist uue, vastutuse pool jääb siinkohal üsna nõrgaks. Reeglina pole ühemehefirma teenus ka odavam.

Suure firma raamatupidaja, kes teeb töö kõrvalt – Tundub justkui oma ala tõeline proff, aga tal on sinu jaoks aega siis kui põhitööst üle jääb. Tegu on reeglina isikliku ajaga, mis varem või hiljem motivatsioonile pärssivalt mõjub. Lisaks puutub sellise profiiliga raamatupidaja reeglina oma töös kokku väga kindla spetsiifikaga, mis teda põhitöös saadab. Nii on ta kursis eelkõige kitsa valdkonna seadusandluse ja sellega seotud uudistega.

Naine või tuttav teeb – arvatakse, et lähedast saab usaldada, aga tegelikult ei garanteeri seda miski. Eestis tähendab tuttavate ja sugulastega äri ajamine reeglina tüli, tark ärimees sõpra või tuttavat ei palka. Isikliku suhte puhul hakatakse võimalikele probleemidele tähelepanu pöörama liiga hilja.

Raamatupidamisbüroo, kus on min 5 töötajat ja tööjaotus – palju erinevat kompetentsi on ühes ettevõttes koos, ülisuure tõenäosusega on sinu ettevõttega tegelev raamatupidaja sama valdkonnaga juba kokku puutunud. Büroosisene tööjaotus annab kokkuhoiu nii rahas kui ajas. Professionaalidega on kaetud neli erinevat raamatupidamises olulist taset: assistent, raamatupidaja, pearaamatupidaja ja finantsjuht.

Sama kompetentsi saamiseks peaks ettevõtja maksma sisuliselt nelja inimese palga või märkimisväärselt kõrget palka odavamalt tasustatud töölõikude eest finantsjuhi oskustega inimesele. Raamatupidamisbürood kasutades tuleb maksta ainult reaalselt tarbitud teenuse eest.

Teed osad töölõigud ise – Kuigi enamjaolt on mõtet tegutseda valdkonnas, milles oled tugev, siis võib alati olla ka töid, mille tegemine tükki küljest ei võta. Raamatupidamisbüroo teenust tarbides saab näiteks arveid sisestada otse süsteemi, see tähendab assistendikulu kokku hoidmist. Paindlikke lahendusi pakuvad bürood teisigi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga