Kuidas olla kliendi jaoks usaldusväärsem?
01/10/2023Oled mõelnud ettevõtte laiendamisele naaberriikidesse ja mujale Euroopasse?
04/12/2023Millega arvestada jõulude ja aastavahetuse eel ettevõtte raamatupidamises?
Jõulude ja aastavahetuse saabumine toob kaasa palju rõõmu ja puhkuse tunde, kuid see võib kaasa tuua ka maksuküsimusi ettevõtetele. Ettevõtte raamatupidamise ettevalmistus aitab tagada, et kõik jääks seaduslikkuse piiresse ning äritegevus toimuks sujuvalt ja tõhusalt. Selles artiklis uurime mõningaid peamisi maksuküsimusi ettevõtete raamatupidamise ettevalmistuse kohta jõulude ja aastavahetuse perioodiks.
Kingitused, jõuluboonused ja motivatsioonipaketid töötajatele
Paljud ettevõtted teevad oma töötajatele kingitusi, jagavad jõuluboonuseid või lisahüvesid talvisel hooajal. Tööandja poolt töötajale tehtud kingitused, kulud toitlustamisele või meelelahutusele vms, maksustatakse tulumaksuseaduse § 48 alusel ja deklareeritakse vormi TSD lisal 4. Sellisel juhul on tegemist erisoodustusega, kus mõiste „töötaja” on sätestatud tulumaksuseaduse § 48 lõigetes 3 ja 6 ning nende isikute loetelu on lõplik.
Erisoodustusi võib käsitleda kui töötaja palgalisa. Kui kingitud asi omab töötaja jaoks rahalist väärtust, siis maksustatakse seda praktiliselt samamoodi nagu palka. Erisoodustuste maksustamine on sarnane töötasuga, ainult et sellelt ei arvestata töötuskindlustust ega pensionimakset.
Kui tööandja kingib näiteks igale töötajale jõuluks kohalike maitsete komplekti, mille hind on 50 eurot (koos käibemaksuga), siis tuleb tasuda 12,50 eurot tulumaksu ja 20,63 eurot sotsiaalmaksu.
Erisoodustuste maksustamisperiood on kalendrikuu. Tööandja deklareerib arvutatud tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni vormi TSD lisas 4, mis tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile koos vormiga TSD erisoodustuste tegemise kalendrikuule järgneva kuu 10. kuupäevaks.
Aastalõpu üritused klientidele ja partneritele
Jõulud on sageli aeg, mil ettevõtted korraldavad kohtumisi ja sündmusi klientide ning äripartneritega.
Tulumaksuga ei maksustata reklaami eesmärgil üle antud kaupa ega osutatud teenust, mille väärtus ilma käibemaksuta on kuni 10 eurot.
Osaliselt maksuvabad on aga ka vastuvõtukulud seoses külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega. Residendist juriidilise isiku puhul ei maksustata neid väljamakseid kuni 32 euro ulatuses kalendrikuus. Lisaks sellele võib viimati nimetatud juriidiline isik, kes teeb isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid, teha kalendrikuus tulumaksuvabalt seoses külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega väljamakseid üldsummas kuni 2% ulatuses tema poolt samal kalendrikuul tehtud isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast. Kui kalendriaasta jooksul ei ole ühtegi vastuvõtukulu tekitatud, siis võib detsembris ära kasutada kogu eelarvelise piirmäära.
Kingituste, annetuste ja vastuvõtukulude maksustamisperiood on kalendrikuu. Tööandja deklareerib kingitused, annetused ja vastuvõtukulud ning nendelt arvutatud tulumaksu deklaratsiooni vormi TSD lisas 5, mis tuleb esitada Maksu- ja Tolliametile kingituste, annetuste ja vastuvõtukulude tegemise kalendrikuule järgneva kuu 10. kuupäevaks.
Varade ja ladude inventuur, nende kulu ja amortiseerimine
Jõulude ja aastavahetuse ajal on paljudel ettevõtetel tavapärasest suurem müügikäive. Seetõttu on oluline hoolikalt jälgida varusid ja tehinguid ning mõelda, et toodete müügi puhul oleks neid pigem rohkem ehk varuga. Veendu, et laoandmed oleksid täpsed ja raamatupidamises kajastatud.
Jõulude ja aastavahetuse ajal on ka ideaalne aeg hinnata ettevõtte vara ja kulusid ning teha vajalikud muudatused amortisatsiooni kajastamises. See võib mõjutada ettevõtte maksukohustusi ja aitab optimeerida tulevasi kulusid.
Aastaaruande esitamine
Ettevõtted peavad esitama oma aastaaruande hiljemalt kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu. Kui ettevõtte majandusaasta lõpeb 31. detsembril, tuleb aastaaruanne esitada hiljemalt 30. juuniks.
Planeerimine järgmiseks aastaks
Aasta lõpp on ka ideaalne aeg alustada finantsplaneerimist ja eelarvestamist järgmiseks aastaks. See hõlmab eelarvete koostamist, kulude kontrolli ja tulevaste maksude kavandamist.
Jõulude ja aastavahetuse hooaeg toob endaga kaasa nii rõõmu kui ka väljakutseid ettevõtjatele. Õige ettevalmistus ja tähelepanelik raamatupidamine aitavad tagada, et ettevõte saaks hooajaliste maksuküsimustega tõhusalt toime tulla. Soovitame pöörduda meie raamatupidamise spetsialistide poole, et tagada vastavus maksuseadustele ja vähendada riske. Hoolikas raamatupidamine aitab sul nautida pühade hooaega ja uut aastat ilma tarbetu stressita.