Miks on mõistlik investeerida ettevõtte vaba raha?
30/09/2023Raamatupidamine ettevõtte arenguetappides: äri alustamisest kasvufaasini
01/10/2023Kuidas ettevõtjana endale töötasu maksta?
Kui oled ettevõtja, võib endale töötasu maksmine olla oluline osa Sinu ettevõtte finantsplaneerimisest.
See artikkel juhendab Sind, kuidas seda protsessi korrektselt ja tõhusalt teostada.
Miks on endale töötasu maksmine oluline?
Esiteks, töötasu maksmine aitab Sul eristada oma isiklikku raha ettevõtte varadest ja tuludest. See on vajalik raamatupidamise selguse ja maksudeklaratsioonide esitamise seisukohast. Lisaks aitab see loodud ettevõttel olla atraktiivsem koostööpartner või investeerimisobjekt, kuna see näitab, et ettevõte toimib korrektselt ja vastavalt õigusaktidele.
Loo ettevõtte pangakonto
Esimene samm endale töötasu maksmisel on eraldada isiklik pangakonto ettevõtte pangakontost. See aitab selgelt eristada isiklikku raha ja ettevõtte tulusid ning kulutusi. Veendu, et kõik ettevõtte sissetulekud ja kulud käiksid läbi ettevõtte pangakonto.
Planeeri oma töötasu
Järgmine samm on töötasu planeerimine. See hõlmab otsustamist, kui sageli ja kui palju tasu Sa endale maksad. Töötasu suurus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas ettevõtte tulemustest ja finantsolukorrast. Pöördu vajadusel raamatupidaja või finantsnõustaja poole, et teha õigeid otsuseid.
Arvesta maksudega
Pea meeles, et töötasult tuleb tasuda tulumaksu ja sotsiaalmaksu ning teisi makse.
Maksa töötasu õigeaegselt
Hoia kinni töötasu maksmise graafikust. Planeeri palgamaksed kas kuu lõppu või uue kuu algusesse, kuid pea meeles, et iga kuu enne 10. kuupäeva on tarvis EMTA-s töötasu deklareerida.
Sõlmi tööleping iseendaga ja/või…
Kuigi Sa oled ettevõtte omanik, on võimalus sõlmida iseendaga tööleping. See on oluline maksustamise seisukohast ja tagab, et täidad kõiki seaduslikke nõudeid. Mõtle selgeks palganumber, maksete sagedus ja soovi korral boonuste süsteem. Maksa endale töötasu dividendidena Dividend on väljamakse, mida tehakse juriidilise isiku pädeva organi otsuse alusel puhaskasumist või eelmiste majandusaastate jaotamata kasumist ning mille aluseks on dividendi saaja osalus juriidilises isikus (aktsiate või osade omamine, täis- või usaldusühingu osanikuks või tulundusühistu liikmeks olemine või muud osaluse vormid vastavalt äriühingu asukohamaa seadustele). (TuMS § 18 lg 2) Dividende maksab ettevõte igas kvartalis, poolaasta tagant või kord aastas – sõltub Sinu enda otsustest. Võimalikud on ka erakorralised dividendimaksed ja samas olukord, kus ettevõte pikemat aega dividende üldse ei maksa.
Dividendi suurus arvutatakse: dividendimakseteks mineva ettevõtte puhaskasumi osa/aktsiate arvuga.
Kumb siis valida? Või valida lausa mõlemad?
Ettevõtjana seisad silmitsi küsimusega “Kuidas endale tasu maksta – kas töötasuna või dividendidena?” Mõlemal lähenemisel on oma eelised ja murekohad, kuid lõpuks sõltub see Sinu äri finantsolukorrast ja eesmärkidest.
Töötasu endale makstes:
1. Tulumaks kohaldub kohe: Kui maksad endale töötasu, tuleb sellelt tasuda tulumaks koheselt. See tähendab, et makse maksad igakuiselt.
2. Sotsiaalmaks: Töötasult tuleb maksta ka sotsiaalmaksu. See annab Sulle õiguse riiklikele sotsiaaltoetustele ja pensionile.
3. Dokumendid: Töötasult tasutud maksud on lihtsamalt jälgitavad, kuna need peavad olema korrapäraselt deklareeritud.
Dividendide maksmisel:
1. Edasilükatud maksustamine: Dividendide maksmisel saad edasi lükata tulumaksu tasumise, kuna see tuleb tasuda ainult dividendi väljamaksmisel. See võib olla kasulik, kui soovid ettevõttest kasumit kasutada investeeringuteks või ettevõtte laienemiseks.
2. Maksusoodustused: Eestis on kehtestatud regulaarselt makstavatele dividendidele madalam maksumäär, mis vähendab maksukoormust. Sõltuvalt Sinu isiklikust olukorrast ja äriplaanidest võib see olla atraktiivne valik.
3. Raamatupidamise keerukus: Dividendide maksmine võib nõuda keerulisemat raamatupidamist ja dokumentatsiooni, kuna pead jälgima, millal ja kui palju dividende oled maksnud.
Kokkuvõttes sõltub otsus töötasu või dividendide maksmise kohta Sinu ettevõtte eesmärkidest, finantsolukorrast ja isiklikust olukorrast. Sageli kasutavad ettevõtjad mõlemat meetodit vastavalt vajadusele – töötasu regulaarseks sissetulekuks ja dividende kasumireservide kasvatamiseks või investeerimiseks. Ära unusta konsulteerida raamatupidaja või maksunõustajaga, et teha teadlikke finantsotsuseid, mis sobivad Sinu äri ja finantsplaanidega.